« Back

PRINCESS TARİHÇESİ

Princess Cruise (Prenses) ile geminin tadını çıkarın®
Günümüzde deniz yolculuğunda en çok bilinen isimlerden olan Princess(Prenses) ilk deniz seyahatine Meksika’ya giden tek bir gemi ile 1965 yılında başlamıştır. Bugün yenilikçi gemileri, çok çeşitli seyahat seçenekleri ve olağanüstü düzeyde müşteri hizmetlerine verdiği önemle Dünyanın en büyük üçüncü gemi turu şirketi haline gelmiştir. Dünya çapında deniz seyahatlerinde tanınmış bir lider olan Princess(Prenses), her yıl uzunluğu 3 günden 144 güne kadar olan ve konuklarına tüm Dünyadaki kıtaları görme imkânı sunan bir şirkettir. Yılda 1,7 milyon misafir taşımaktadır.

1977’de Princess (Prenses) Deniz Seyahatleri ismi filosunda yer alan Pacific Princess gemisi “The Love Boat(Aşk Gemisi)” isimli televizyon dizisinde başrolde ilk defa yer aldıktan sonra şirketin yıldızı parlamıştır. Milyonlarca izleyicisine deniz tatili konseptini tanıtan ve sevdiren bu haftalık dizi aniden popüler oldu. Bu dizi sayesinde hem şirketin ismi hem de “deniz cadısı” logosu o zamandan beri deniz seyahatleri ile eş anlamlı hale gelmiştir. Dünya çapında hala izlenebilen bu dizinin deniz seyahat sanayisine ve dramatik çapta genişlemesine büyük destek sağladığına inanılmaktadır.


Yenilenmenin Tarihi
Deniz seyahatlerin başlangıcından beri, günümüz tatilcisinin ihtiyaçlarını karşılamak için sürekli gelişen Princess(Prenses) gemi şirketi aynı zamanda deniz seyahatleri işletmeciliğinin önünü açmıştır. Princess(Prenses) gemi şirketi deniz seyahat endüstrisine kattığı bazı kavramlar tüm deniz seyahat işletmecilikleri tarafından temel olarak kabul edilmiştir.

Şirket gemideki lüksten sonra en çok beklentinin balkon kabin talebi olduğunu görüp bunu karşılamak için özel olarak tasarlanmış olan gemiler inşa etmede uzun zamandır lider konumundadır. 1980’lerde, sadece en pahalı süit kabinlerde olan balkon özelliğini yeni inşa ettirdiği gemilerde daha uygun fiyatla sunarak veranda konseptine öncülük etmiştir. Bugün, Princess(Prenses)’in filosu sektördeki tüm kamara kategorileri arasında en yüksek balkonlu kamara yüzdesine sahiptir.

1990’ların ortalarında şirket kişisel tatil deneyimi yaratmak için bir dizi esnek aktivite ve hizmetlerinin tanıtılmasıyla yolcuların kendi seyahat deneyimlerini kontrol etmesi konseptine öncülük etmiştir.

Şirket aynı zamanda ilk defa bazı restoranların da 24 saat boyunca kesintisiz yemek yeme imkanına öncülük etmiştir. 2001 yılında yemek yeme seçenekleri daha da yenilenmiştir. Princess(Prenses) yolcularına ne zaman ve kiminle yemek yiyebileceklerini seçebilme imkanı sunan ayrıca geleneksel yemek yeme tarzında restoran ile de hizmet veren ilk gemi turu şirketi olmuştur.

Yıllar içindeki diğer bazı Princess(Prenses) yenilikleri sektörde ilk olmaya devam etti. Denizde kıyılan nikahlar için ilk düğün şapeli; benzersiz Times meydanı tarzındaki havuz kenarında Yıldızlar Altında sinema film keyfi, ve rahatlama imkanı arayan yolcular arasında gittikçe yaygınlaşan sadece yetişkinlerin olduğu bir bölüm olan Sanctuary i sayabiliriz.

Eksiksiz Bir Hizmet
Princess(Prenses) gemileri nereye yelken açmış olursa olsun, yolcular rahat ve şık bir atmosferde zarif hizmetin tadını çıkarır. Princess(Prenses) mürettebatı günlük yaşamdan kaçan misafirlerine olağanüstü hizmet ile unutulmaz bir tatil sağlamak için kendilerini adamıştır.

Princess(Prenses) gemilerindeki ortak alanlar en büyük gemilerde dahi samimi hissetmek için ve yolcuların günümüzün yaşam tarzlarını yansıtan, günlük, rahat güverte ortamının tadını çıkarmalarına olanak sağlayan çağdaş bir dekor ile tasarlanmaktadır.

Princess(Prenses)’in müşteri hizmetleri eğitim programı on yıldan fazla süredir üstün hizmet sağlamak için çalışmaktadır ki bu program sektördeki en uzun süredir devam eden programdır. Bu kılavuz felsefe Princess(Prenses)’in güverte deneyimini tanımlar ve güverte servis elemanlarının yolculara hizmet için hep birlikte çalışmalarını ve olağanüstü bir deniz seyahati deneyimi sunmayı sağlama için çeşitli programlar içerir.

Dünya Çapındaki Güzergahlar
Princess(Prenses)’in 150 farklı güzergâhı, yolcularına dünyada 300 liman ve birçok şehirle beraber altı kıtaya yelken açma imkânı ile kelimenin tam anlamıyla dünyayı gezme fırsatı sunmaktadır. Bunlardan bazıları şunlardır; Karayipler, Alaska, Panama Kanalı, Avrupa, Meksika, Güney Amerika, Avustralya/Yeni Zelanda, Güney Pasifik, Hawaii, Tahiti/Fransız Polinezyası, Asya, Hindistan, Afrika, Kanada/Yeni İngiltere ve Dünya Turları. Princess(Prenses) yolcuları deniz seyahati deneyimlerini dünya çapındaki limanlarda ekstra hizmetle sunulan gezintiler ile daha kapsamlı bir hale getirebilir ve dileyen yolcular deniz seyahatlerini kara turu ile kombine ederek geliştirip zenginleştirebilirler.

Özellikle, Alaska Körfezine deniz seyahatine öncülük ederek Princess(Prenses) 49. Eyalet olan Alaska da güçlü varlığını sürdürmektedir. Seattle odaklı Princess(Prenses) turları ile şirket görkemli “Gece yarısı güneşinin Toprağında” temasıyla çeşitli kara ve deniz deneyimleri gerçekleştirmektedir. Eyaletteki en geniş gemi turu şirketi ve tur operatörü olan Princess(Prenses) yaklaşık sekiz yolcu gemisi, beş adet nehir kenarında yer alan otel, lüks otobüs filosu yer alır. Ayrıca yine şirkete ait olan trenlerinde özel panoramik camlara sahip vagonlarıyla bu güzergâhın benzersiz doğa güzelliklerini barındıran servisi ile Alaska’nın iç kesimlerine kolay erişim imkânı sağlar. Sonuç olarak, Princess(Prenses) yolcuları kendilerine Alaska’nın en popüler turistik yerlerini tek bir tatilde birleştirme imkânı veren bir gemi turunu ve kara turunu sorunsuz bir şekilde birleştirebilirler.

Modern Bir Filo
Princess(Prenses)’in 17 gemiden oluşan filosunun çeşitli boyut ve özellikleri vardır. Güzergâhın en büyük gemileri Regal Princess (2014), Royal Princess (2013) Caribbean Princess (2004), Crown Princess (2006), Diamond Princess (2004), Emerald Princess (2007), Golden Princess (2001), Grand Princess (1998), Ruby Princess (2008), Sapphire Princess (2004), ve Star Princess (2002). Orta boyutlu gemiler Coral Princess (2003), Dawn Princess (1997), Island Princess (2003), Sea Princess(1998), ve Sun Princess (1995); ve güzergâhın küçük gemisi Pacific Princess (1999) daha samimi seyahat deneyimi sunmaktadır.

Filoya katılan en son ve yeni nesil gemiler olan Regal Princess and Royal Princess 2013 ve 2014 yılında seferlerine başlamıştır. Bu gemilerde diğer gemilere oranla yüzde 50 daha büyük lobi mevcuttur. Yine sadece bu gemilere has bir özellik olan geminin gövdesinin yaklaşık 9 metre dışında inşaa edilmiş denizin üstünde yürüdüğünüzü hissettiren Sea Walk® (Camdan Deniz köprüsü), Göz kamaştırıcı su ve ışık şovları, Princess(Prenses) canlı yayın televizyon stüdyosu, Özel pastane, Özel şefin şamdanlı masası ve daha fazla yemek yeme seçenekleri ile burada yemek yiyenleri bir ışık perdesi ile çevreleyen özel ortam vardır. Ayrıca bu gemilerde tüm dış kamaraların hepsinde balkonlu olarak dizayn edilmiştir.

Princess(Prenses)’in 2 yıl önce siparişini verdiği "Royal Princess" sınıfı bir yolcu gemisi filoya eklenecektir. 2017 baharında suya inecek Majestic Princess yolcu gemisi İtalyan gemi üreticisi Fincantieri tarafından yapılmaktadır ve 3560 yolcu taşıyabilecektir.

© 2016, Princess Cruise Türkiye | Tüm hakları saklıdır.